Tím FMFI UK zabodoval na regionálnom kole ACM ICPC

13.-15.11.2015 prebehlo v Záhrebe stredoeurópske regionálne kolo súťaž ACM International Programming Contest. Tímy FMFI UK obsadili 4. a 11. miesto.


28. 11. 2015 09.22 hod.
Od: Michal Forišek

Univerzitná programátorská súťaž ACM International Collegiate Programming Contest je najväčšou programátorskou súťažou na svete. V súčasnosti beží jubilejný štyridsiaty ročník tejto prestížnej súťaže, do ktorého sa zapojilo vyše 40 000 študentov informatiky z viac než 2500 univerzít celého sveta. V dňoch 13. až 15. novembra prebehlo v chorvátskom Záhrebe stredoeurópske regionálne kolo súťaže. V tomto kole o postup na svetové finále súťažilo najlepších 62 tímov z univerzít v Česku, Chorvátsku, Maďarsku, Rakúsku, Poľsku, Slovensku a Slovinsku.

Univerzitu Komenského reprezentovali dva tímy študentov FMFI UK v zložení:

  • Michal Anderle, Eduard Batmendijn, Ján Hozza
  • Jozef Brandys, Truc Lam Bui, Jaroslav Petrucha

Oba tímy sa na súťaž pripravovali pod vedením RNDr. Michala Forišeka, PhD. z Katedry informatiky FMFI UK.

Medailové pozície v regionálnom kole obsadili tradične silné poľské tímy, ale hneď za nimi sa na štvrtej priečke umiestnil lepší z dvoch tímov UK. Tímu v zložení Michal Anderle, Eduard Batmendijn a Ján Hozza dokonca medaila unikla len o vlások: pri rovnakom počte vyriešených úloh rozhodlo o ich horšom umiestnení len 7 trestných minút. Aj štvrté miesto je však vynikajúce – obzvlášť preto, že očakávame, že toto umiestnenie by malo nášmu tímu zabezpečiť postup na svetové finále súťaže, ktoré prebehne v máji 2016 v Thajsku.

Ani druhý tím UK v zložení Jozef Brandys, Truc Lam Bui a Jaroslav Petrucha sa v ťažkej konkurencii nestratil a obsadil jedenástu pozíciu. Žiadnej inej slovenskej univerzite sa nepodarilo dostať ani len do prvej tridsiatky výsledného poradia a najlepší tím z Univerzity Karlovej v Prahe skončil na 10. mieste, tesne pred druhým tímom FMFI UK.

Za zmienku stojí, že za posledných desať rokov bol na regionálnom kole súťaže ACM ICPC najlepším slovenským tímom vždy jeden z tímov Univerzity Komenského. Za celú históriu súťaže je UK jedinou slovenskou univerzitou, ktorej tímom sa podarilo prebojovať do svetového finále súťaže. Naposledy sa tak stalo v akademickom roku 2013-14, kedy sa nášmu tímu podarilo získať na svetovom finále súťaže bronzové medaily.

Kompletné výsledky regionálneho kola ACM ICPC 2015