Matfyzácky YouTube kanál v roku 2020

Náš matfyzácky YouTube kanál sa tešil veľkým úspechom aj v roku 2020 a zaznamenal 3 milióny pozretí za rok.


30. 01. 2021 20.33 hod.
Od: Stanislav Griguš

Za rok 2020 spolu 2 870 000 pozretí videí, a celková doba strávená divákmi sledovaním našich videí až 125 rokov osobohodín! Ako vidieť v grafe, sledovanosť neuveriteľne dvihla prvá vlna pandémie. Rekordným dňom bol vyznačený 12. marec s 38 970 pozretiami. Aktuálne sa opäť držíme na číslach okolo 120 tisíc pozretí mesačne. V roku 2020 sme zverejnili 102 nových videí, celkový počet videí je dnes 564. Obsah nášho kanálu tvoria najmä prednášky z akcií ako Deň otvorených dverí, Akadémia Trojstenu, Týždeň vedy a techniky a podobne. Ďalej si môžete pustiť aj rôzne reportáže z diania na fakulte, či videá s absolventmi našej fakulty. Nechýbajú ani kompletné záznamy prednášok niektorých nosných predmetov študijných programov, v procese natáčania sú stále ďalšie. Úspešnými sú aj krátke populárno-vedecké videá na rôzne zaujímavé témy. 

Aktuálne máme už takmer 18 tisíc odberateľov (odberateľ = divák s aktívnym pravidelným záujmom o obsah, príde mu email vždy keď pridáme nové video). Celkový počet pozretí videí od vzniku kanálu za pár týždňov dosiahne 5 miliónov.

Novinkou v roku 2020 boli naše živé vysielania (Vedátor, Deň otvorených dverí, ŽiPoMat, a ku koncu roku v spolupráci s Veda pomáha - covid19), ktoré spolu naživo sledovalo 95 000 divákov. Rozbehli sme aj spoluprácu s CVTI SR, najmä s časopisom Quark, kde bolo zverejnených mnoho článkov v našej réžii spoločne s odkazmi na naše videá rovnakej témy.

Štatistika veku divákov rovnaká ako pred rokom, Gaussova krivka od 13 do 65+ rokov, s maximom okolo veku 30 rokov. Štatistika krajiny divákov je 45 percent Slovensko, 45 percent Česko, a 10 percent zvyšok sveta. Takže náš obsah má presah cez všetky generácie, inšpiruje ich k vede, a výrazne šíri internetom povedomie o našej fakulte.

Stále sa držíme na výraznom prvom mieste v sledovanosti univerzitných a fakultných youtube kanálov na Slovensku a v Česku. A v rebríčku všetkých existujúcich kanálov na Slovensku sme na 470. mieste (spomedzi naozaj tisícov kanálov na všemožné témy, kde na prvých miestach sú televízie, známi hudobní interpreti, celebrity a podobne)

Medzi najsledovanejšie videá patria prednášky s docentom Kubáčkom a docentom Kundracikom. V roku 2020 sa na tvorbe videí spolupodieľali najmä: Stanislav Griguš, Soňa Gažáková, Juraj Tekel, Miroslav Šedivý, doktorandi oddelenia astronómie a astrofyziky KAFZM. 

Každoročne pribúdajú tisícky komentárov pod videami. Občas sa pod videami strhne búrlivá diskusia ideí. Zbierka tých naj komentárov pod našimi videami tu:

A ak by mal niekto záujem o viac štatistík, celkový prehľad činnosti a výber tých naj videí roku 2020, nájde kompletnú správu na tomto linku:

ŠTATISTIKY A SPRÁVA ČINNOSTI