Bibliotéka 2017: Dekan matfyzu pokrstil Dejiny matematiky množinou číslic

Vyvrcholením Týždňa vedy v prieniku akcií Bibliotéky a matematickej komunity sa v piatok podvečer stal krst monumentálneho diela - Jan Čižmár: Dejiny matematiky


14. 11. 2017 11.57 hod.
Od: Andrej Ferko

Na obrázku dielo symbolicky roztvárajú dvaja z troch recenzentov a pred očami pána autora ho číslicami posýpa prof. RNDr. Jozef Masarik, DrSc.

Anonymný autor pod pseudonymom Julius Caesar sa stal prvým a v roku 2017 pán profesor nakrátko posledným vo vývinovom rade slovenskej matematickej literatúry. Prvé dielo vyšlo v 18 vydaniach v rokoch 1614-1823 a Dejiny matematiky zatiaľ vo vydaní prvom vo vydavateľstve Perfekt, s finančnou podporou najmä FPU a FMFI UK. 

"... Autor, pán profesor Čižmár, venoval štúdiu a napísaniu diela desiatky rokov... dejiny matematiky v takomto rozsahu a hĺbke spracovania na Slovensku doteraz knižne nevyšli..."

https://www.martinus.sk/?uItem=291239#description

V stánku vydavateľstva Perfekt pokračovala dlho autogramiáda a pani vydavateľka Mgr. Magdaléna Gocníková prisľúbila dielo predávať trvalo, ba v Kníhkupectve Vojtecha Zamarovského aj so zľavou 30 percent i po skončení Bibliotéky a slávnostného seminára na matfyze. 

Slávnostný seminár Dejiny matematiky na fakulte bude v pondelok 20. novembra o 14:30 na M213. 

Pán profesor Ján Čižmár pri rozhovore s doc. PaedDr. Tomášom Lengyelfalusym, PhD., ktorý krst nadhľadovo moderoval, verejne ohlásil, že pracuje na preklade Euklidových Základov a práve dohotovil prvú kapitolu. 

Fotoreportáž zhotovil bývalý študent autora Dejín pán doc. PhDr. Oliver Židek, CSc.