AMOS zaznamenal jasný meteor nad Kanárskymi ostrovmi

Prvého októbra 2019 o 00:02:46 UTC bol pomocou celooblohových systémov AMOS UK v Bratislave a kamier teleskopu Grantecan (Gran Telescopio Canarias) na observatóriu Roque de los Muchachos pozorovaný jasný bolid prechádzajúci nočnou oblohou ponad La Palmu (Kanárske ostrovy).


16. 10. 2019 13.53 hod.
Od: Juraj Tóth

Meteor bol súčasne pozorovaný systémom AMOS na observatóriu Teide (Tenerife) čo umožnilo Pavlovi Matlovičovi, astrofyzikovi Univerzity Komenského, ktorý je na stáži na Astrofyzikálnom inštitúte Kanárskych ostrovov, trianguláciu a výpočet trajektórie a heliocentrickej dráhy meteoroidu. Tento rýchly meteor (57 km/s) letel približne 8 sekúnd dosahujúc 250-násobnú jasnosť Venuše (jasnosť mesiaca v prvej štvrti) až kým sa úplne nerozpadol vo výške 80 km nad zemským povrchom.

Pôvodný meteoroid pochádzal z meteorického roja October Ursae Majoridy s veľmi excentrickou dráhou sklonenou takmer 100 stupňov k dráhe Zeme okolo Slnka. Materská kométa tohto prúdu nie je doteraz známa. Ešte niekoľko minút po prelete meteoru bola pozorovaná dymová stopa, ktorý zanechal meteor spôsobených abláciou a rozpadom vo vysokej atmosfére. Svetelná stopa je zachytená na zázname, ktorý poskytol Agustín Núñez z Grantecan, IAC.

Video: https://drive.google.com/open?id=1Q-4T2aodcSvOaWzVCSflWvqhS7arytCF