Úspech slovenských žiakov v Gruzínsku

Slovenskí stredoškoláci na medzinárodnom kole Turnaja mladých fyzikov získali zlaté medaily. Na ich príprave sa výraznou mierou podieľali aj študenti a zamestnanci z FMFI UK.


15. 07. 2021 21.47 hod.
Od: František Kundracik

Slovenskí stredoškoláci na medzinárodnom kole Turnaja mladých fyzikov, ktoré sa konalo 6.-13.7.2021 v gruzínskom Kutajsí, získali zlaté medaily. Na tejto súťaži, ktorú sa podarilo zorganizovať napriek pandémii, reprezentovali Slovensko Veronika Ucekajová (Gymnázium Šrobárova Košice),  Daniela Vasiľová (Gymnázium Sobrance), Karolína Jediná a Michal Varšányi (obaja z Gymnázia Jura Hronca v Bratislave) a Nina Nevláčilová (1. súkromné gymnázium Bajkalská Bratislava). Na príprave reprezentačného tímu sa z FMFI UK najviac podieľali Tereza Zuskinová (1. ročník fyzika) a František Kundracik, z FÚ SAV Martin Plesch a Daniel Nagaj, z UPJŠ v Košiciach Marián Kíreš, a tiež bývalí súťažiaci TMF, z ktorých Bohdan Gliševič (University College London) bol spolu s Mariánom Kírešom aj vedúcim tímu.

Slovenskej reprezentácii sa podarilo počas piatich kôl súťaže vybojovať absolútne prvenstvo, získať zlaté medaily a postúpiť medzi 3 najlepšie tímy do finále, v ktorom sa bojovalo o putovný pohár. Tu sa darilo najviac tímu Poľska. Na treťom mieste vo finále skončil tím Rakúska. Do slovenského tímu však putovala aj špeciálna cena pre najúspešnejšiu súťažiacu, ktorú od organizátora súťaže, Medzinárodnej univerzity v Kutajsí, dostala naša kapitánka Veronika Ucekajová.

Zlaté medaily sa Slovensku podarilo získať v rokoch 2014 v anglickom Shrewsbury a 2001 vo fínskych Helsinkách, do finále Slovensko postúpilo aj v roku 2004 v austrálskom Brisbane. Po šiestich rokoch tak naši stredoškoláci zopakovali tento mimoriadny úspech.

Blahoželáme!