Vedátor na MatFyze

Vo štvrtok 7.11.2019 sa v rámci podujatí Týždňa vedy a techniky uskutočnila v priestoroch FMFI UK séria populárno-vedeckých prednášok.


12. 11. 2019 21.39 hod.
Od: Juraj Tekel

V organizátorskej spolupráci s občianskym združením Vedátor sa predstavili štyria slovenskí vedci a vedkyne. Početnej skupine návštevníkov, ktorých neodradilo ani sychravé jesenné počasie, prezentovali zaujímavé stránky svojho výskumu.

Prvý vystúpil Juraj Tekel z hostiteľskej fakulty. Ako teoretický fyzik sa venuje aspektom fyzikálnych modelov na priestoroch s kvantovou štruktúrou. V prednáške vysvetlil, prečo takúto štruktúru očakávame v spojení kvantovej mechaniky a všeobecnej teórie relativity, ako by takáto štruktúra mohla vyzerať a ako by sme sa nej mohli dozvedieť niečo viac experimentálne.

Druhou rečníčkou bola Broňa Brejová, tiež z FMFI UK. Broňa sa venuje sa oblasti bioinformatiky, najmä počítačovej analýze DNA a jej prednáška bola o sekvenovaní DNA. To je biotechnologický proces, ktorý umožňuje prečítať genetickú informáciu a ďalej ju analyzovať informatickými a matematickými technikami. Ukázala nám, čo sa môžeme dozvedieť sekvenovaním DNA najrôznejších organizmov od vírusov a baktérií až po kosti neandertálcov.

Po krátkej prestávke vystúpil Filip Květoň z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied. Filip sa zaoberá diagnostikou ochorení, najčastejšie rakoviny, za pomoci sacharidov. V prednáške vysvetlil, ako sledovanie zmien ich zastúpenia alebo štruktúr môže viesť k odhaleniu choroby a ako je možné pomocou špecifických sacharidov zistiť aj nízke koncentrácie látok. Čím nižšie koncentrácie vieme odhaliť, tým skôr môžeme začať s liečbou a zlepšiť tým mieru prežívania pacientov.

Poslednou štvrtou rečníčkou bola Eva Steinová z Huygens Institute v Amsterdame, vyštudovaná medievistka venujúca sa stredovekej latinskej písomnej kultúre a vedúca výskumného projektu zameraného na šíreniu inovácii vo včasnom stredoveku. Rozpávala o prvých päťsto rokoch úvodzoviek. Dnes považujeme za samozrejmosť, že v knihách nájdeme pasáže označené úvodzovkami - ide o priamu reč alebo vyznačujú citáciu v texte. V najstarších dochovaných knihách sa však s touto vymoženosťou ešte nestretneme. Eva poslucháčom povedala, kto s touto myšlienkou prišiel, ako sa stala normou a prečo nakoniec prevládla forma interpunkčných znamienok, ktorú používame aj dnes.

Program uzavrela panelová diskusia všetkých prednášajúcich. Ako aktívny vedci v rôznom štádiu svojej vedeckej kariéry divákom, zväčša stredoškolským študentom, priblížili život vedca a vedeckú prácu ako zamestnanie. Rozprávali o tom, ako sa k vede dostali, čo ich na tejto práci baví a napĺňa, ako vyzerá ich pracovný režim alebo či majú popri práci čas aj na koníčky. A samozrejme zostal priestor aj na otázky z publika.

Toto stretnutie bolo záverečným podujatím série besied Vedatour 2019. Od mája OZ Vedáror organizovalo prednášky popredných slovenských vedcov a vedkýň v rôznych mestách Slovenska. Samotné besedy tým však nekončia a viac sa môžete dozvedieť na webových stránkach združenia https://vedator.space/.