FMFI UK súčasťou Vedeckého veľtrhu 2019

13. septembra 2019 sa uskutočnil 4. ročník vedecko-popularizačného podujatia Vedecký veľtrh 2019. Jedným z jeho hlavných organizátorov bola opäť naša fakulta.


18. 09. 2019 08.26 hod.
Od: Soňa Gažáková

Cieľom podujatia bolo zábavnou a interaktívnou formou prezentovať rôzne oblasti vedy, výskumu a vzdelávania na Slovensku.

Viacero zamestnancov a doktorandov z KAGDM prezentovalo popularizačné aktivity na vybrané témy z geometrie a matematiky, ktoré boli vybrané a upravené predovšetkým pre cieľovú skupinu žiakov ZŠ a SŠ. Vďaka interaktívnosti a hravosti vybraných aktivít a použitiu moderných technológií si na svoje prišli nielen mladší žiaci, ale i stredoškoláci a širšia laická verejnosť.

Pracovníci KEF umožnili návštevníkom zoznámenie sa s pojmom plazma, s jej typmi, a s využitím atmosférickej plazmy v praxi – úprava povrchov materiálov a bioaplikácie plazmy – zvyšovanie zmáčavosti, čistenie, zlepšovanie adhézie, dekontaminácia osív, alebo potravín; v expozícii mohli návštevníci vidieť rôzne typy plazmy, plazmovú pištoľ ako aj prototypy elektrolýznych zariadení.

Zastupcovia KDMFI zase návštevníkom poskytli výlet do sveta robotiky. Predviedli im rôzne typy robotov a programovateľného hardvéru určeného na vyučovanie informatiky už od prvého stupňa. Deti ovládali "guličkové" roboty Sphero Mini pomocou tabletu, pričom sa ich snažili navigovať cez prekážkovú dráhu. Účastníci si vyskúšali aj programovanie pohybu robota Ozobot Evo pomocou kreslenia farebných kódov a čiar, po ktorých sa pohybuje. Starší návštevníci si mohli skúsiť jednoduché programovanie mikropočítača Micro:bit pomocou blokového prostredia Make Code.

Svoje zastúpenie tu opäť mala aj 3D tlačiareň, kde sme na mieste vyrábali pre návštevníkov hlavolam, či personifikované záložky do knihy.