Študenti fyziky z FMFI UK úspešní na medzinárodnej súťaži PLANCKS

Dva tímy FMFI UK obsadili na treťom ročníku medzinárodnej fyzikálnej súťaže vysokoškolských tímov PLANCKS, Physics League Across Numerous Countries for Kicks-Ass Students), ktorú organizuje Medzinárodná asociácia študentov fyziky (IAPS), výborné 4. miesto a 21. miesto.


19. 07. 2016 13.12 hod.
Od: webmaster

Dva tímy FMFI UK po druhýkrát reprezentovali Slovensko na spomínanej medzinárodnej súťaži. V konkurencii 24 tímov z 15 krajín Európy a zo Singapuru sa určite nestratili. Tím v zložení Jakub Cimerman, Michal Hledík a Dušan Kavický (všetci traja 3. ročník), a Matej Badin (2. ročník) sa umiestnil na vynikajúcom štvrtom mieste, keď za medailovými pozíciami zaostal len o minimálny, polbodový rozdiel za tímami z Univerzity Karlovej z Prahy, ktoré skončili na prvom a treťom mieste a pred tímom z Poľska, ktorý sa umiestnil na druhom mieste. Druhý tím v zložení Natália Ružičková, František Dráček (obaja 1. ročník), Jaroslav Valovčan (2. ročník) a Jakub Bahyl (3. ročník) sa umiestnil na 21. mieste. Bodovo však ich výsledok určite prekonal očakávania a nazbierané skúsenosti využijú v budúcich ročníkoch súťaže. Výsledky tímov podčiarkuje fakt, že súťaž je otvorená aj pre magisterských študentov a naše družstvá patrili medzi tie mladšie.  

PLANCKS (Physics League Across Numerous Countries for Kick-Ass Students) je medzinárodná tímová súťaž v riešení teoretických fyzikálnych úloh z najrôznejších oblastí fyziky. Okrem klasickej a kvantovej mechaniky sa tímy v tomto roku museli popasovať aj z úlohami z termodynamiky, štatistickej fyziky či fyziky supravodičov. Riešenia úloh hodnotila komisia pozostávajúca z profesorov University of Bucharest a pracovníkov fyzikálnych ústavov Rumunskej akadémie vied. Prvý ročník súťaže sa konal bez slovenskej účasti, pred rokom tímy FMFI UK skončili na 11. a 23. mieste spomedzi 27 tímov. 

Úlohy, celkové poradie a ďalšie informácie o súťaži nájdete na stránke súťaže 2016.plancks.org