Smelý Zajko bodoval na robotickej súťaži v Nemecku

Robotický tím FMFI UK v zložení Jozef Dúc, Michal Moravčík, Marek Šuppa, Ondrej Jariabka a robot Smelý Zajko pod vedením Paľa Petroviča z Katedry aplikovanej informatiky obsadil na súťaži Robotour v nemeckom Deggendorfe 3.-5. miesto.


21. 09. 2016 09.21 hod.
Od: Pavel Petrovič

Robotour - outdoor delivery contest je súťaž robotov v doručovaní nákladu vo vonkajšom prostredí - väčšinou v nejakom rozsiahlejšom parku s rozličnými povrchmi a šírkami chodníčkov, jazierkami, záhonmi kvetín, živými i umelými plotmi, lavičkami, návštevníkmi a inými artefaktami. Ľahko si možno predstaviť, že vyvinúť autonómny systém, ktorý sa v takomto prostredí dokáže spoľahlivo pohybovať, je výzva hodná študentov našej fakulty.

Dlhodobo sa o to pokúša tím z Katedry aplikovanej informatiky so svojím robotom Smelý Zajko. Študent magisterského programu Aplikovaná informatika Jozef Dúc aktuálne rieši diplomovú prácu zameranú najmä na spracovanie informácií z laserového senzora a na tohtoročný Robotour, ktorý prebehol cez víkend 16. - 18. septembra 2016 na technickej vysokej škole v nemeckom Deggendorfe, sa k nemu pridal aj náš úspešný absolvent Michal Moravčík - ktorý vo svojej diplomovej práci obhájenej minulý rok riešil problém rozpoznania cesty v obraze neurónovou sieťou a dvaja študenti prvého ročníka magisterského programu Informatika Marek Šuppa a Ondrej Jariabka. Ako napokon zhodnotil Marek, robotik s bohatými skúsenosťami z medzinárodných podujatí, najmä RoboCup Junior, konečne to vyzeralo ako "robotický tím". Tento rok k úspechu z Robotour 2014 v Plzni (1. miesto) a Robotour 2015 v Písku (3. miesto) tím pridal ďalšie pekné umiestnenie, keď v náročných podmienkach celodenného dažďa skončil na 3. - 5. mieste spomedzi 14. súťažiacich tímov z Nemecka, Švajčiarska, Poľska, Česka a Slovenska.