Národný štipendijný program Slovenskej republiky

Štipendiá a granty pre študentov, doktorandov a postdoktorandov pre pobyty v akademickom roku 2020/2021. Uzávierka žiadostí do 30.4.2020 o 16:00 hod.

24. 03. 2020 10.27 hod.
Od: Juraj Tóth

V rámci Národného štipendijného programu Slovenskej republiky na podporu mobilít  je zverejnená nová výzva na predkladanie žiadostí o štipendium na študijné, výskumné/umelecké a prednáškové pobyty v akademickom roku 2020/2021. SAIA si plne uvedomuje dopady šírenia sa pandémie Covid-19 na súčasné obmedzenia v oblasti absolvovania mobilít. Snažia sa však, aby plánovanie a podpora mobilít ako základu internacionalizácie do budúcnosti neboli výrazne prerušené, a keď sa podarí aktuálnu krízu prekonať, bude možné výmeny čo najskôr reštartovať.

Uzávierka na predkladanie žiadostí je 30. apríla 2020 do 16:00 hod., pričom pobyty sa budú môcť  realizovať v rámci akademického roka 2020/2021. Žiadosti o štipendiá možno aktuálne predkladať  on-line na www.stipendia.sk, resp. www.scholarships.sk.

Štipendiá sú určené pre študentov a doktorandov slovenských vysokých škôl (aj v prípade, že sa doktorandské štúdium realizuje na externej vzdelávacej inštitúcii v zmysle zákona o VŠ, napr. na SAV) a postdoktorandov pôsobiacich na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách s trvalým pobytom na Slovensku na pokrytie životných nákladov na študijný a/alebo výskumný/umelecký pobyt počas 2. stupňa vysokoškolského vzdelávania magisterské/inžinierske/doktorské štúdium), študijný a/alebo výskumný/umelecký pobyt počas doktorandského štúdia alebo na výskumný pobyt pre postdoktorandov na vybranej zahraničnej vysokej škole, resp. výskumnej organizácii. Základné informácie o programe nájdete v priloženom letáku. Podrobné informácie o programe môžu uchádzači získať na oficiálnej webovej stránke programu www.stipendia.sk, resp. www.scholarships.sk.

Študenti, doktorandi a postdoktorandi sa môžu spolu so žiadosťou o štipendium v rámci NŠP uchádzať aj o cestovný grant v súvislosti s ich plánovaným študijným a/alebo výskumným/umeleckým pobytom v zahraničí.

Národný štipendijný program Slovenskej republiky je určený aj na podporu mobilít zahraničných študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov, výskumných a umeleckých pracovníkov na pobyty na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách. O štipendium sa môžu uchádzať občania ktorejkoľvek krajiny sveta.

V prípade otázok, týkajúcich sa Národného štipendijného programu, sa môžete obrátiť priamo aj na SAIA administrátorov tohto programu – Kristína Sallerová (kristina.sallerovasaia.sk), uchádzači o štipendium s trvalým pobytom na Slovensku; Ondrej Aradský (ondrej.aradskysaia.sk), uchádzači o štipendium zo zahraničia.

Ďalšia uzávierka, ktorá sa uskutoční  31. októbra 2020, bude zameraná na pobyty počas letného semestra akademického roka 2020/2021.