100 hodín astronómie v Bratislave

V roku 2019 oslavuje Medzinárodná astronomická únia (International Astronomical Union, IAU) 100. výročie svojho založenia. V rámci projektu sa bude konať aj viacero podujatí po celom Slovensku. V Bratislave sa môžu návštevníci tešiť na 2 zaujímavé podujatia, z ktorých jednopriamo na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK.

07. 01. 2019 10.22 hod.
Od: Patrik Čechvala

V roku 2019 oslavuje Medzinárodná astronomická únia (International Astronomical Union, IAU) 100. výročie svojho založenia. Počas celého tohto roka organizuje veľké množstvo rôznych podujatí a aktivít s cieľom zviditeľniť astronómiu a ukázať ľudom radosť z poznávania vesmíru. Priamo na začiatok roka organizuje celosvetový projekt 100 hodín astronómie (100 Hours of Astronomy), ktorý sa uskutoční počas štyroch dní od 10. do 13. januára. IAU pozýva všetkých astronómov amatérov, profesionálov, fanúšikov astronómie a širokú verejnosť aby sa počas týchto štyroch dní podelili o svoje vedomosti a zanietenie pre astronómiu, či už účasťou na rôznych astronomických aktivitách alebo priamo zorganizovaním podujatia spojeného s astronómiou a poznávaním vesmíru. Môže sa jednať napr. o pozorovanie, prednášku alebo premietanie. Je to len na kreativite organizátorov. Túto udalosť  je možné zaregistrovať a zverejniť v oficiálnom kalendári, ktorý pripravila IAU. Únia okrem toho vyhlásila niekoľko ocenení pre účastníkov aj organizátorov, ktorý sa zapoja do tohto celosvetového projektu.

V rámci tohto projektu sa bude konať aj viacero podujatí po celom Slovensku. V Bratislave sa môžu návštevníci tešiť na 2 zaujímavé podujatia.

10. január (štvrtok)

Vo štvrtok 10.1. pozývame všetkých fanúšikov astronómie na verejnú vedecko-populárnu prednášku „Milan Rastislav Štefánik – astronóm“, ktorá sa bude konať od 16:00 v Objavovni (3. poschodie) Prírodovedného múzea SNM na Vajanského nábreží v Bratislave. Pozvanie prijal RNDr. Vojtech Rušin, DrSc. z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici, ktorý príde porozprávať o diele a kariére astronóma Milana Rastislava Štefánika.

Súčasťou podujatia je aj prehliadka putovnej medzinárodnej astronomickej výstavy Above and Beyond, ktorá je v súčasnosti inštalovaná na 3. poschodí Prírodovedného múzea SNM. Výstava Above and Beyond je ďalším projektom IAU v rámci osláv 100. výročia jej založenia. Výstava je venovaná vývoju a pokrokom v  astronómii počas posledných 100 rokov. Prvýkrát bola verejnosti predstavená počas 30. Valného zhromaždenia IAU, ktoré sa konalo minulý rok v auguste vo Viedni. Bratislava je prvou zastávkou tejto výstavy na jej tohtoročnej ceste po európskych metropolách. Viac informácii o prednáške a výstave sa dozviete na stránkach múzea.

Vstup je voľný.

11. január (piatok)

Oddelenie astronómie a astrofyziky KAFZM FMFI UK pripravuje na piatok 11.1. pre všetkých nadšencov astronómie a poznávania vesmíru verejné podujatie "Tajomstvá vesmíru – 100 hodín astronómie", ktoré sa uskutoční v čase od 15:00 v posluchárni F1 na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK. Súčasťou podujatia bude premietanie astronomických dokumentov a diskusia na astronomické témy s profesionálnymi astronómami. V prípade priaznivého počasia sa bude po západe Slnka pred budovou konať pozorovanie oblohy astronomickými ďalekohľadmi.

Podujatie sa uskutoční v spolupráci so Slovenskou astronomickou spoločnosťou pri SAV, Slovenské planetáriá o. z.Astronomickým klubom Bratislava.

Vstup je voľný.

Program:

15:00 – 16:10 – Oči na oblohe (Eyes on the Skies, SK titulky) – Dokument vytvorený v spolupráci Medzinárodnej astronomickej únie, Európskej  vesmírnej agentúry (ESA) a Európskeho južného observatória (ESO) pri príležitosti Medzinárodného roku astronómie 2009 a 400 rokov objavov ďalekohľadom.

16:10 – 16:25 – diskusia

16:30 – 17:35 – Európa ku hviezdam (Europe to the Stars, CZ titulky) – Dokument vytvorený k oslavám 50. výročia vzniku ESO.

17:35 – 17:45 – diskusia

17:50 – 18:30 – Okná vesmíru dokorán (26. diel, Jiří Grygar a jeho hostia Július Satinský, Milan Lasica a Jaroslav Filip) – Dnes už legendárny vedecko-populárny seriál o astronómii a poznávaní vesmíru.

Po západe Slnka pozorovanie objektov večernej oblohy (iba v prípade priaznivého počasia).

Viac informácií o medzinárodnom podujatí 100 hodín astronómie môžete nájsť na oficiálnych stránkach podujatia a na slovenských stránkach osláv .

Medzinárodný kalendár registrovaných podujatí v rámci projektu 100 hodín astronómie nájdete tu.

Informácie o cenách pre účastníkov a organizátorov nájdete tu.

Medzinárodná astronomická únia je medzinárodná astronomická organizácia, ktorá združuje viac ako 13 500 profesionálnych astronómov z viac ako 100 krajín sveta. Jej úlohou je šíriť a ochraňovať astronómiu vo všetkých jej aspektoch, zahŕňajúc výskum, komunikáciu, vzdelávanie a rozvoj, prostredníctvom medzinárodnej spolupráce. IAU predstavuje medzinárodne uznávanú autoritu pre prideľovanie pomenovaní nebeským telesám a útvarom na ich povrchu. IAU predstavuje celosvetovo najväčšiu organizáciu pre astronómov. Založená bola v roku 1919 a práve v roku 2019 tak oslavuje 100. výročie svojho vzniku.